Alarm pretilosti je upaljen! Čak 81% pretilih osoba u Hrvatskoj nikada nije tražilo pomoć stručnjaka
Žene su generalno nezadovoljnije vlastitom tjelesnom težinom nego muškarci. Od ukupnog broja ispitanih pretilih osoba, njih 43% provodilo je dijetu s ciljem smanjenja tjelesne težine u posljednjih 6 mjeseci. Tek 26% pretilih osoba prakticiralo je redovitu tjelovježbu u tom razdoblju, a vrlo je zabrinjavajući podatak o tome da tek 9% pretilih kroničnih bolesnika vježba. Možda najalarmantnija je činjenica da čak 81% pretilih osoba nikada nije konzultiralo liječnika ili ljekarnika vezano uz željeni gubitak tjelesne težine.
Svi ti rezultati proizašli su iz istraživanja “Tjelesna težina i zdravstvene navike - Opća populacija RH i kronični bolesnici” koje je provela SmartUp agencija za istraživanje tržišta za potrebe Back Together medicinsko-komunikacijskog summita. Istraživanje je provedeno na ukupno 750 ispitanika od kojih 400 čini nacionalno reprezentativan uzorak opće populacije RH, dok 350 ispitanika predstavlja kronične bolesnike.
Razlozi nezadovoljstva prehrambenim navikama i kondicijom
Žene su, pokazalo je istraživanje, generalno nezadovoljnije kondicijom zbog nedostatka vremena za tjelovježbu. S druge strane, muškarci u puno većoj mjeri sumnjaju da su zdrave namirnice uistinu zdravije od onih koje obično konzumiraju. Izjasnilo se tako čak 20% muškaraca, u odnosu na 7% žena koje sumnjaju da zdrave namirnice i nisu toliko zdrave u odnosu na njihovu uobičajenu prehranu. Zanimljivo, čak 28% ispitanih ne želi se odreći svojih trenutnih prehrambenih navika, dok njih 17% kao razlog nejedenja zdrave hrane navode to što ukućani nisu pobornici takve prehrane.
Dijeta
U proteklih pola godine 33% Hrvata provodilo je neki vid dijete. Premda bi se na prvu činilo da žene više posežu za tim “alatom” istraživanje je pokazalo da razlika u provedbi dijete između žena i muškaraca nije značajna. Kada su u pitanju pretile osobe, njih 43% provodilo je dijetu u posljednjih 6 mjeseci, u odnosu na 26% osoba s normalnom tjelesnom težinom.
Preparati za smanjivanje tjelesne težine
Tek 9% ispitanih kupilo je u ljekarni neki preparat za smanjivanje tjelesne težine, ali je zato njih 18% konzumiralo kućne, prirodne ili veganske pripravke koji pružaju osjećaj sitosti i smanjuju tjelesnu težinu.
Kronične bolesti povezane s pretilošću
Pretile i osobe s prekomjernom tjelesnom težinom imaju značajno više kroničnih bolesti od osoba s idealnom tjelesnom težinom. Gotovo polovica osoba s prekomjernom tjelesnom težinom i 43% pretilih imaju neku kronični bolest. Najprisutnija kronična bolest, povišeni krvni tlak, značajno je zastupljeniji kod osoba s prekomjernom tjelesnom težinom i pretilošću (15% osoba s prekomjernom, odnosno 19% pretilih) u odnosu na osobe s idealnom tjelesnom težinom.
Tek rijetki traže savjet stručnjaka
Poražavajuća je statistika koja govori da je tek 9% ispitanika u proteklih 6 mjeseci pitalo za savjet ljekarnika ili liječnika o smanjenju tjelesne težine. Pritom su muškarci u nešto većoj mjeri nego žene tražili savjet.
BMI - zašto je važan
Većina ispitanika upoznata je s pojmom indeksa tjelesne mase, ali nisu ga skloni računati. Tek 21% ispitanika zna i navelo je svoj BMI, koji u prosjeku iznosi 26. Dakle u razini je prekomjerne tjelesne težine. Očekivano, muškarci su značajno manje upoznati s pojmom BMI u odnosu na žene.
Izračun BMI temelji se na odnosu tjelesne težine i kvadrata visine osobe. Orena klasifikaciji Svjetske zdravstvene organizacije, za europsko stanovništvo preporučena vrijednost BMI-a za oba spola iznosi od 18,5 do 24,9 kg/m2. Što je indeks viši, to je i veći rizik obolijevanja od visokog krvnog tlaka, šećerne bolesti, poremećaja razine masnoća u krvi, srčanog i moždanog udara, žučnih kamenaca i drugih bolesti.
Lijek za smanjenje tjelesne težine
Interes za lijek za smanjenje tjelesne težine relativno je velik. Logično, on raste proporcionalno s BMI-em. Značajno je najveći među pretilima - 70% njih bilo bi spremno uzimati ga.